ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΤΕΧΝΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ

Το Μικρό Πολυτεχνείο από το 2003 παρέχει στο φιλότεχνο κοινό της Αθήνας, αλλά και αρκετών πόλεων της Ελλάδας (μέσα από τις Δημιουργικές Διακοπές και τα Φεστιβάλ εκτός των Τειχών που κάθε χρόνο διοργανώνει) πρότυπα σεμινάρια και εργαστήρια τέχνης με σημαντικούς έλληνες και ξένους καλλιτέχνες στο ρόλο του συντονιστή τους.

 

Το φάσμα των τεχνών που καλύπτονται είναι ευρύ:

ΘΕΑΤΡΟ, ΧΟΡΟΣ & ΧΟΡΟΘΕΑΤΡΟ, ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑ & ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑ, ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ (Σενάριο, Σκηνοθεσία, Υποκριτική μπροστά στο Φακό κλπ), ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ & TV (Μουσική Ραδιοφωνική Εκπομπή, Τηλεοπτικό Σενάριο), ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ (Φωτογραφία, Video Art, Sound Design), ΠΑΡΑΜΥΘΙ & ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΓΡΑΦΗ, ΣΤΙΧΟΥΡΓΙΚΗ, ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ (Ζωγραφική, Γλυπτική, Κεραμική,Ελεύθερο Σχέδιο, Κόμικς, Εικονογράφηση Παιδικού Βιβλίου, Κόσμημα, Ιστορία Τέχνης κλπ), LIFE STYLE WORKSHOPS (Διακόσμηση, Personal Styling) και πολλές ακόμα τέχνες με πιο ειδικό χαρακτήρα (Book Art, Make Up, Juggling, Tai Chi κλπ).

Σε όλους αυτούς τους τομείς το κομβικό σημείο αναφοράς είναι οι άνθρωποι που ανέλαβαν να συντονίσουν κάθε μορφής εργαστήριο. Καλλιτέχνες με βαθειά πείρα στον τομέα τους, που δεν θα τους συναντήσει κανείς εύκολα να διδάσκουν και μάλιστα σε ένα κοινό που ενδιαφέρεται κατ’ εξοχήν ερασιτεχνικά για τις τέχνες. Από αυτή την άποψη και ως δείγμα ευγνωμοσύνης για τη συνεργασία τους με το Μικρό Πολυτεχνείο ακολουθεί ένας ενδεικτικός κατάλογος των καλλιτεχνών που συνεργάστηκαν στους διαφορους επιμορφωτικούς καλλιτεχνικούς κύκλους από το 2003 ως σήμερα και που παραμένουν σταθερές αναφορές για αυτό που είναι σήμερα ο χώρος.

Τομέας ΘΕΑΤΡΟ & ΧΟΡΟΘΕΑΤΡΟ:

Εργαστήρια Υποκριτικής (ή χοροθεάτρου) για αρχαρίους με συχνό στόχο το στήσιμο και ανέβασμα Παράστασης στο POCKET THEATRE FESTIVAL και όχι μόνο ανέλαβαν οι: Σοφία Φιλιππίδου, Σοφία Σεϊρλή, Μάνια Παπαδημητρίου, Μαρία Αλβανού, Αλεξάνδρα Σακελαροπούλου, Σμαράγδα Σμυρναίου, Νένα Μεντή, Γιώτα Φέστα, Υβόννη Μαλτέζου, Ειρήνη Βαχλιώτη, Γιώτα Κουνδουράκη, Δέσποινα Μακρυδάκη, Μαριτίνα Πάσσαρη, Τζωρτζίνα Κακουδάκη, Αννίτα Καγκάλου, Εβελίνα Αραπίδη, Ηρώ Αποστολέλη, Μαρία – Λουίζα Παπαδοπούλου, Κική Σελιώνη, Ρούλα Καραφέρη, Βίκυ Σαχπάζη, Βασιλική Δήμου, Όλγα Μανέτα, Luis & Έλενα Mestre, Φίλιππος Mendez, Μελέτης Γεωργιάδης, Κυριάκος Χατζημιχαηλίδης, Δημήτρης Αγοράς, Δημήτρης Κανέλλος Κωνσταντίνος Πουλής, Γιώργος Σαχίνης, κ.α.

Τομέας ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑ & ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

(αλλά και τμήματα Φωτισμών Θεάτρου και Μουσικής Επιμέλειας για το Θέατρο): με συχνό στόχο τη συμμετοχή των εκπαιδευόμενων ομάδων στο POCKET THEATRE FESTIVAL και όχι μόνο ανέλαβαν οι: Νικόλας Κληρονόμος, Γιάννης Γιαννούλης, Νίκος Πολίτης, Μπιάνκα Νικολαρέϊζη, Ειρήνη Τσακίρη, Μαγιού Τρικεριώτη, Μαρία Σαλουβάρδου, Κώστας Γαλάνης, Ιάκωβος Δρόσος, Μάνος Ροβίθης, Γιώργος Στεφανακίδης, κ.α.
Τομέας ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ:

Εργαστήρια (Σκηνοθεσίας, Σεναρίου, Υποκριτικής στο Φακό, Αισθητικής και Ιστορίας Κινηματογράφου, Εικονοληψίας και Μοντάζ, κλπ) για αρχαρίους με συχνό στόχο τη συμμετοχή των εκπαιδευόμενων ομάδων στο POCKET THEATRE FESTIVAL και όχι μόνο ανέλαβαν οι: Περικλής Χούρσογλου, Γιώργος Τσεμπερόπουλος, Νίκος Παναγιωτόπουλος, Λευτέρης Ξανθόπουλος, Χρήστος Δήμας, Γιάννης Οικονομίδης, Άγγελος Φραντζής, Δημήτρης Γιατζουζάκης, Νίκος Κορνήλιος, Παντελής Παγουλάτος, Γιάννης Φώτου, Γιάννης Καραμπίτσος, Κυριάκος Χατζημιχαηλίδης, Βασίλης Λουλές, Βένια Βέργου,  Ειρήνη Βαχλιώτη, Κατερίνα Φιλιώτου, Γιάννης Σακαρίδης, Λευτέρης Αδαμίδης, Γιάννης Φραγκούλης, Μάκης Μωραίτης, Χρήστος Πυθαράς, Έλενα Πριοβόλου κ.α.

Τομέας PΑΔΙΟΦΩΝΟ & TV:

(αλλά και τμήματα Επικοινωνίας, Διαφήμισης, Δημοσιογραφίας) με συχνό στόχο τη συμμετοχή των εκπαιδευόμενων ομάδων σε RADIO NIGHTS, στο POCKET THEATRE FESTIVAL και όχι μόνο ανέλαβαν οι: Γιώργος Φλωράκης, Στάθης Βαλούκος, Μιρέλλα Παπαοικονόμου, Κοσμάς Βλάχος, Κατερίνα Φιλιώτου, Παντελής Παγουλάτος, Τάσος Αρβανίτης, Αλέκα Παπαδία, Μαρία Γεωργαλά, Μάρκος Φράγκος, Μαρία Κόντη, κ.α.

Τομέας ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ:

Σεμινάρια Φωτογραφίας, Video Art, Sound Design με συχνό στόχο τη συμμετοχή των εκπαιδευόμενων ομάδων σε ομαδικές εκθέσεις στο POCKET THEATRE FESTIVAL και όχι μόνο ανέλαβαν οι: Γιάννης Βουλγαράκης, Μάγγυ Τουλιάτου, Νίκος Ευαγγελόπουλος, Λάκης και Άρης Ιωνάς, Κυριάκος Γιαννάτος, Ανδρέας Κίκηρας, Μάιρα Στυλιανού, Μάνος Ροβίθης, Βασιλική Παπαϊωάννου κ.α.

Τομέας ΠΑΡΑΜΥΘΙ & ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟ:

με συχνό στόχο τη συμμετοχή των εκπαιδευόμενων ομάδων στο Story Telling Festival σε συνεργασία με το POCKET THEATRE FESTIVAL ανέλαβαν οι: Μάνια Μαράτου, Σάσα Βούλγαρη, Θράσος Καμινάκης, Νίκος Πολίτης, Αρετή Αντωνάτου, Σπύρος Παπαχρήστου, Ιρίνα Μπόικο, Ελένη Μαραθού κ.α.

Τομέας ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΓΡΑΦΗ – ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ:

με συχνό στόχο τη προώθηση των εκπαιδευόμενων ομάδων στον εκδοτικό χώρο ανέλαβαν οι: Χριστίνα Οικονομίδου, Θράσος Καμινάκης, Φώτης Βλαστός, Μανίνα Ζουμπουλάκη, Γιάννης Κωνσταντινίδης, Γιώργος Φλωράκης, Μάρκος Φράγκος κ.α.

Τομέας ΣΤΙΧΟΥΡΓΙΚΗ

(αλλά και τμήματα Μελοποίησης, Φωνητικής, Ιστορίας της Μουσικής, Κρουστών) με συχνό στόχο τη προώθηση του έργου των εκπαιδευόμενων στο κοινό μέσω συναυλιών, παραγωγής cd και όχι μόνο ανέλαβαν οι: Δήμητρα Γαλάνη, Θράσος Καμινάκης, Απόστολος Καλτσάς, Λήδα Χαλκιαδάκη, Θοδωρής Κοτωνιάς, Χρήστος Αλεξάνδρου, Βασίλης Κονταξής, Μαίρη Έσπερ, Χρήστος Αλεξόπουλος, Ζακ Σαμουήλ, Λεωνίδας Αντωνόπουλος, Κέλλυ Κουνάκη, Γεωργία Αλεβιζάκη, Αντώνης Λιβιεράτος, Νίκος Τουλιάτος κ.α.

Τομέας ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ:

(από τη Ζωγραφική και τη Γλυπτική μέχρι το Κόσμημα και την Ιστορία της Τέχνης) με συχνό στόχο τη συμμετοχή των εκπαιδευόμενων ομάδων σε ομαδικές εκθέσεις στο POCKET THEATRE FESTIVAL και όχι μόνο ανέλαβαν οι: Ειρήνη Χρυσοχέρη, Χάγια Κοέν, Αλέξανδρος Μάγκος, Ελευθερία Ντέλλα, Νικόλας Κληρονόμος, Αλέξανδρος Αλιέας, Πάρις Χαβιάρας, Μιχάλης Καλλιγιάννης, Σοφία Δημητρίου, Έκτωρ Αναγνωστόπουλος, Λίλα Διαμαντοπούλου, Μαρία Λόλιου, Φωτεινή Ματζόγλου, Νίκος Ρεπούλιος, Γιώτα Γεωργακλή, Νικολέττα Τζάνε κ.α.
Τομέας LIFE STYLE WORKSHOPS:

(αλλά και πιο εξειδικευμένα εργαστήρια από το Make – up  μέχρι το Tai Chi) ανέλαβαν οι: Γιάννης Γιαννούλης (Διακόσμηση), Γιώργος Γαβριηλίδης (Make – up), Μαρία Βυτινίδου (Personal Styling), Βίβιαν Βαλσάμη (Image Making), Κώστας Μαθιουδάκης (Μαγειρική), Δήμητρα Κωσταρίδη (House Lifting), Ιωάννα Παπαδοπούλου (Book art / Βιβλιοδεσία), Ρούλα Καραφέρη (Dance Therapy), Άγγελος Βιαννίτης (Ανάλυση Ονείρων), Παναγιώτης Αργυράκης (Juggling), Δημήτρης Κοσκινάς (Yoga), Τάσος Στάβερης, Πηνελόπη Κολέογλου (Tai Chi), κ.α.