Σεμινάρια νέας Σεζόν ΜΠ – Σεπτέμβριος 2016

Νέα Σεμινάρια 2016 στο Μικρό Πολυτεχνείο
Νέα Σεμινάρια 2016 στο Μικρό Πολυτεχνείο

Περισσότερα από 50 νέα Σεμινάρια τέχνης προγραμματίζονται για την νέα περίοδο που ξεκινάει από το Σεπτέμβριο του 2016 στο Μικρό Πολυτεχνείο, και η γραμματεία του ΜΠ υπό την καθοδήγηση της Καλλιτεχνικής Διεύθυνσης είναι πάντα σε θέση να σας προσανατολίσουν στις επιλογές που ταιριάζουν περισσότερο στις ανάγκες και τις κλίσεις σας. Εκδηλώνοντας από τώρα το ενδιαφέρον σας (μέσω της λίστας εργαστηρίων στην φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος) έχετε προτεραιότητα στην κράτηση θέσης και ευνοϊκή οικονομική μεταχείριση στην εγγραφή σας.

Αναλυτικές πληροφορίες για τα σεμινάρια που σας ενδιαφέρουν θα σας σταλθούν και ηλεκτρονικά εφόσον το ζητήσετε, συμπληρώνοντας την ηλεκτρονική φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος. Μπορείτε επίσης να καλείτε την παραμονή της κάθε παρουσίασης (ώρες: 12:00-20:00) για πληροφορίες στο 210-3253306 & για προκράτηση θέσης σε κάποιο σεμινάριο στο 210-3252998.

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ

Δημιουργική Γραφή Αρχαρίων
Εισηγητής: Χριστίνα Οικονομίδου
Πρόγραμμα: Κάθε Πέμπτη, ώρα: 18:00 – 20:30.
Διάρκεια: 8 μαθήματα συνολικής διάρκειας 20 ωρών.
Έναρξη: Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2016

Εισαγωγή στην Βιωματική Γραφή
Εισηγητής: Μαριανίκη Δορμπαράκη
Πρόγραμμα: Κάθε Δευτέρα, ώρα: 21:00 – 23:30.
Διάρκεια: 12 μαθήματα συνολικής διάρκειας 30 ωρών.
Έναρξη: Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016

Εργαστήριο Συγγραφής & Λογοτεχνίας (Masterclass)
Ολοκλήρωση Ατομικού Έργου (Project) – Ομαδική Έκδοση
Εισηγητής: Χριστίνα Οικονομίδου
Πρόγραμμα: Κάθε δεύτερη Πέμπτη, ώρα: 20:30 – 23:00.
Διάρκεια: 8 μαθήματα συνολικής διάρκειας 20 ωρών.
Έναρξη: Πέμπτη 6 Οκτωβρίου 2016

Δημιουργική Γραφή: Atelier Ποίησης
Εισηγητής: Χριστίνα Οικονομίδου
Πρόγραμμα: Κάθε Τρίτη, ώρα: 21:00 – 23:30.
Διάρκεια: 12 μαθήματα συνολικής διάρκειας 30 ωρών.
Έναρξη: Τρίτη 11 Οκτωβρίου 2016

Μπονζάι ΙΙ: Τεχνικές Αφήγησης για την Μικρή Φόρμα (Masterclass)
Ολοκλήρωση Ατομικού Έργου – Ομαδική Έκδοση
Εισηγητής: Χριστίνα Οικονομίδου & Θράσος Καμινάκης
Πρόγραμμα: Κάθε δεύτερη Πέμπτη, ώρα: 20:30 – 23:00.
Διάρκεια: 10 μαθήματα συνολικής διάρκειας 25 ωρών
Έναρξη: Πέμπτη 13 Οκτωβρίου 2016

Βιωματική Γραφή II: Από την Έκθεση στην Αυτοέκθεση (Masterclass)
Ομαδική Έκθεση – Παρουσίαση στο κοινό με το πέρας των μαθημάτων
Εισηγητής: Μαριανίκη Δορμπαράκη
Πρόγραμμα: Κάθε Δευτέρα, ώρα: 18:00 – 20:30.
Διάρκεια: 24 μαθήματα συνολικής διάρκειας 60 ωρών.
Έναρξη: Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου 2016

Ατελιέ Γραφής Μεγάλης Φόρμας: Με ένα Σακίδιο στον 21ο Αιώνα (Μέρος Α)
Εισηγητής: Φώτης Βλαστός
Πρόγραμμα: Κάθε Τρίτη, ώρα: 20:30 – 23:30.
Διάρκεια: 7 μαθήματα συνολικής διάρκειας 21 ωρών.
Έναρξη: Τρίτη 27 Σεπτεμβρίου 2016

Ατελιέ Γραφής Μεγάλης Φόρμας: Με ένα Σακίδιο στον 21ο Αιώνα (Μέρος Β)
Ολοκλήρωση Ατομικού Έργου – Ομαδική Ηλεκτρονική Έκδοση
Εισηγητής: Φώτης Βλαστός
Πρόγραμμα: Κάθε δεύτερη Τρίτη, ώρα: 18:00 – 20:30.
Διάρκεια: 10 μαθήματα συνολικής διάρκειας 25 ωρών.
Έναρξη: Τρίτη 8 Νοεμβρίου 2016

Εργαστήριο  Θεατρικής Γραφής / Pocket Theatre
Εισηγητής: Φώτης Βλαστός & Κοραής Δαμάτης
Πρόγραμμα: Κάθε Τρίτη, ώρα: 18:00 – 20:30.
Διάρκεια: 13 + 1 μαθήματα συνολικής διάρκειας 35 ωρών.
Έναρξη: Τρίτη 7 Φεβρουαρίου 2016

Σενάριο Ταινίας Μικρού Μήκους
Εισηγητής: Χρήστος Δήμας
Πρόγραμμα: Κάθε Πέμπτη, ώρα: 18:30 – 21:00.
Διάρκεια: 10 μαθήματα συνολικής διάρκειας 20 ωρών.
Έναρξη: Πέμπτη 20 Οκτωβρίου 2016

Σενάριο Ταινίας Μεγάλου Μήκους
Εισηγητής: Χρήστος Δήμας
Πρόγραμμα: Κάθε Πέμπτη, ώρα: 18:30 – 21:00.
Διάρκεια: 10 μαθήματα συνολικής διάρκειας 20 ωρών.
Έναρξη: Πέμπτη 10 Νοεμβρίου 2016

Εργαστήριο Επινόησης και Συγγραφής Σύγχρονων Παραμυθιών (Μέθοδος Gianni Rodari)
Εισηγητής: Γιώργος Φλωράκης
Πρόγραμμα: Κάθε Τρίτη, ώρα: 18:00 – 19:30.
Διάρκεια: 12 μαθήματα συνολικής διάρκειας 18 ωρών.
Έναρξη: Τρίτη 19 Οκτωβρίου 2016

ΘΕΑΤΡΙΚΑ ΣΕΜΙΝΆΡΙΑ + BACK STAGE

Αφήγηση Παραμυθιού
Εισηγητής: Γιώργος Φλωράκης
Πρόγραμμα: Κάθε Τρίτη, ώρα: 19:30 – 21:00.
Διάρκεια: 12 μαθήματα συνολικής διάρκειας 18 ωρών.
Έναρξη: Τρίτη 19 Οκτωβρίου 2016

Θεατρικό Τραγούδι (Masterclass) 
Εισηγητές: Γιώργος Ανδρέου. Συνεργάζονται ο Κοραής Δαμάτης & ο Δημήτρης Κανέλλος
Πρόγραμμα: Κάθε Τετάρτη, ώρα: 18:30 – 20:30.
Διάρκεια: 12 μαθήματα συνολικής διάρκειας 24 ωρών.
Έναρξη: Τετάρτη 16 Νοεμβρίου 2016

Εργαστήριο Υποκριτικής (Αρχαρίων)
Εισηγητής: Δημήτρης Κανέλλος
Πρόγραμμα: Κάθε Παρασκευή, ώρα: 21:00 – 23:30.
Διάρκεια: 10 μαθήματα συνολικής διάρκειας 25 ωρών.
Έναρξη: Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2016

Σεμινάριο Ορθοφωνίας & Αγωγής Προφορικού Λόγου
Εισηγητής: Αντέλα Μέρμηγκα
Πρόγραμμα: Κάθε Παρασκευή, ώρα: 18:30 – 20:30.
Διάρκεια: 10 μαθήματα συνολικής διάρκειας 20 ωρών.
Έναρξη: Παρασκευή 4 Νοεμβρίου 2016

Σεμινάριο για Θεατρικό Φωτισμό
(Με πρακτική υποστήριξη Θεατρικής Παράστασης)
Εισηγητής: Κώστας Γαλάνης
Πρόγραμμα: Κάθε Σάββατο, ώρα: 15:00 – 17:00.
Διάρκεια: 12 μαθήματα συνολικής διάρκειας 24 ωρών.
Έναρξη: Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2016

Θεατρικό Παιχνίδι (Αρχαρίων): Παιχνιδόσωμα
Εισηγητής: Κατερίνα Μπάστα
Πρόγραμμα: Κάθε Παρασκευή, ώρα: 18:00 – 20:00.
Διάρκεια: 10 μαθήματα συνολικής διάρκειας 20 ωρών.
Έναρξη: Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2016

Σκηνογραφικό και Ενδυματολογικό Workshop: Όρνιθες
(Με πρακτική υποστήριξη Θεατρικής Παράστασης)
Εισηγητής: Γιώργος Λυντζέρης
Πρόγραμμα: Κάθε Δευτέρα, ώρα 20:30 – 23:30
Έναρξη: Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2016
Διάρκεια: 10 μαθήματα συνολικής διάρκειας 35 ωρών + πρόβες
Ολοκλήρωση: Κυριακή 14 Ιανουαρίου 2017- Πρεμιέρα Παράστασης: Όρνιθες του Αριστοφάνη
(*παρέχεται η δυνατότητα ξεχωριστής παρακολούθησης)

Εργαστήρι Υποκριτικής: “Ο Αριστοφάνης και Εμείς” (Masterclass – Πλήρες)
Εισηγητής: Δημήτρης Κανέλλος
Πρόγραμμα: Κάθε Πέμπτη 21:00 με 23:30 & Σάββατο 15:00 με 17:30
Διάρκεια: 28 μαθήματα από Σεπτέμβριο 2016 έως Ιανουάριο 2017
Έναρξη: Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου 2016
Ολοκλήρωση με Παράσταση από 14 έως 21 Ιανουαρίου 2017

Devised Theatre (Masterclass)
Εισηγητής: Κατερίνα Μπάστα
Πρόγραμμα: Κάθε Τετάρτη και Παρασκευή, ώρα: 21:00 – 23:30.
Διάρκεια: 48 μαθήματα συνολικής διάρκειας 96 ωρών.
Έναρξη: Τετάρτη 5 Οκτωβρίου 2016
Ολοκλήρωση με Παράσταση εντός Ιουνίου 2017

Εργαστήριο Ορθοφωνίας Προχωρημένων 
Εισηγητής: Αντέλα Μέρμηγκα
Πρόγραμμα: Κάθε Σάββατο, ώρα 17:30 – 19:30
Διάρκεια: 10 δίωρα μαθήματα
Έναρξη: Σάββατο 8 Οκτωβρίου 2016

Πρότυπο Εργαστήρι για Σωματικό Θεάτρο & Θέατρο Μάσκας
Πρόγραμμα: Κάθε Δευτέρα, ώρα: 20:30 – 23:30 & Σάββατο 18:00 – 21:00
Διάρκεια: 8μηνη: 50 μαθήματα συνολικής διάρκειας 150 ωρών + 10 Πρόβες
Έναρξη: Σάββατο 3 Οκτωβρίου 2016
Λήξη: Δευτέρα 8 Μαϊου 2017
Παράσταση: Πρεμιέρα 20 Μαϊου 2017, για 12 παραστάσεις
*Συμμετοχή στο Εργαστήριο έπειτα από συνέντευξη με τον Εισηγητή. Συμμετοχές ανοιχτές έως τέλη Νοέμβρη

 

ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΕΜΙΝΆΡΙΑ:
ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

 

Εργαστήριο Παραγωγής Μουσικής Ραδιοφώνικής Εκπομπής
Εισηγητής: Γιώργος Φλωράκης
Πρόγραμμα: Κάθε Τρίτη, ώρα: 21:00 – 23:30.
Διάρκεια: 12 μαθήματα συνολικής διάρκειας 30 ωρών.
Έναρξη: Τρίτη 18 Οκτωβρίου 2016

The Art of Home Studio Recording
Συντονιστής: Εύμορφος Κασινάκης
Πρόγραμμα: Κάθε Σάββατο, ώρα: 14:30 – 16:30
Διάρκεια: 10+1 μαθήματα συνολικής διάρκειας 20 ωρών.
Εισαγωγικό Μάθημα: Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2016
Έναρξη: Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2016

Φωνητική για Ερμηνεία & Τραγούδι
Εισηγητής: Ελισάβετ Καρατζόλη
Πρόγραμμα: Κάθε Δευτέρα, ώρα: 20:00 – 23:30.
Διάρκεια: 32 μαθήματα συνολικής διάρκειας 112 ωρών.
Έναρξη: Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου 2016
*Συμμετοχές ανοιχτές έως Νοέμβρη

Στιχουργική & Ρυθμολογία Αρχαρίων
Εισηγητής: Θράσος Καμινάκης, Φωτεινή Λαμπρίδη, Κώστας Χατζόπουλος & Γιώργος Ανδρέου
Πρόγραμμα: Κάθε Τετάρτη, ώρα: 18:00 – 20:30.
Διάρκεια: 24 μαθήματα συνολικής διάρκειας 60 ωρών.
Έναρξη: Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου 2016

Εργαστήριο Στιχουργικής: Κύκλοι Τραγουδιών
Εισηγητής: Φωτεινή Λαμπρίδη
Πρόγραμμα: Κάθε Τετάρτη, ώρα: 20:30 – 23:00
Διάρκεια: 12 Μαθήματα συνολικής διάρκειας 30 ωρών
Έναρξη: Τετάρτη 16 Νοεμβρίου 2016

Σεμινάριο Στιχοποίησης: Ένα Τραγούδι Γεννιέται
Εισηγητής: Κώστας Φασουλάς & Νίκος Ξυδάκης
Πρόγραμμα: Κάθε Πέμπτη, ώρα: 20:30 – 23:00.
Διάρκεια: 16 μαθήματα συνολικής διάρκειας 40 ωρών.
Έναρξη: Πέμπτη 13 Οκτωβρίου 2016

Θεατρικό Τραγούδι (Masterclass) 
Εισηγητές: Γιώργος Ανδρέου. Συνεργάζονται ο Κοραής Δαμάτης & ο Δημήτρης Κανέλλος
Πρόγραμμα: Κάθε Τετάρτη, ώρα: 18:30 – 20:30.
Διάρκεια: 12 μαθήματα συνολικής διάρκειας 24 ωρών.
Έναρξη: Τετάρτη 16 Νοεμβρίου 2016

Μελοποίηση & Τραγουδοποϊία Αρχαρίων
Εισηγητής: Γιώργος Ανδρέου
Πρόγραμμα: Κάθε Τετάρτη, ώρα: 21:00 – 23:00
Διάρκεια: 12 μαθήματα συνολικής διάρκειας 24 ωρών.
Έναρξη: Τετάρτη 2 Νοεμβρίου 2016

MASTERCLASS Μελοποίησης & Τραγουδοποϊίας
Εισηγητής: Γιώργος Ανδρέου
Πρόγραμμα: Κάθε Τετάρτη, ώρα: 21:00 – 23:30.
Διάρκεια: 10 μαθήματα συνολικής διάρκειας 25 ωρών.
Έναρξη: Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου 2016

Εργαστήριο Αυτόματης Γραφής: Μια Στάση Μετά
Εισηγητής: Λίνα Νικολακοπούλου
Πρόγραμμα: Κάθε Τρίτη ώρα: 20:30 – 23:00.
Διάρκεια: 16 μαθήματα συνολικής διάρκειας 40 ωρών.
Έναρξη: Τρίτη 15 Νοεμβρίου 2016

Masterclass Στιχουργικής: “…Και Εγένετο Τραγούδι”
Πρόγραμμα: Κάθε Τρίτη, ώρα: 19:00 – 23:00.
Διάρκεια: 4 μαθήματα συνολικής διάρκειας 16 ωρών.
Εισαγωγική Συνάντηση: Τρίτη 4/10 & ώρα: 19:00 – 22:00
Έναρξη: Τρίτη 11 Οκτωβρίου 2016

Σεμινάριο SOUND DESIGN
Συντονιστής: Γιώργος Αραπάκης
Πρόγραμμα: Κάθε Τετάρτη, ώρα: 20:30 – 22:30
Διάρκεια: 8 μαθήματα συνολικής διάρκειας 16 ωρών.
Έναρξη: Τετάρτη 16 Νοεμβρίου 2016

Σεμινάριο Πρακτικής Κιθάρας
Εισηγητής: Γιώργος Αραπάκης
Πρόγραμμα: Κάθε Τετάρτη, ώρα 17:30 – 19:30
Διάρκεια: Οχτώ (8) δίωρα μαθήματα συνολικής διάρκειας 16 ωρών
Έναρξη: Τετάρτη 16 Νοεμβρίου 2016

IMAGE LAB: ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ – ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ – CINEMA – VIDEO ART

Ελεύθερο Σχέδιο
Εισηγητής: Ελευθερία Μαρία Πετρίδου
Πρόγραμμα: Κάθε Τρίτη, ώρα: 20:30 – 22:30.
Διάρκεια: 12 μαθήματα συνολικής διάρκειας 24 ωρών.
Έναρξη: Τρίτη 1η Νοεμβρίου 2016

Εργαστήριο Καλλιγραφίας 
Συντονιστής: Ελπίδα Ζαχαράκη
Πρόγραμμα: Κάθε Σάββατο, ώρα 20:00 – 23:00
Διάρκεια: 4 μαθήματα συνολικής διάρκειας 12 ωρών.
Έναρξη: Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2016

Χειροποίητο Χαρτί & Ιαπωνική Βιβλιοδεσία
Συντονισμός: Κώστας Μπουντούρης
Πρόγραμμα: Κάθε Σάββατο, ώρα 20:00 με 23:00
Διάρκεια: 4 συναντήσεις συνολικής διάρκειας 13 ωρών
Έναρξη: Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2016

Εργαστήριο Ζωγραφικής Αρχαρίων: Σπουδή στο Χρώμα
Εισηγητής: Αλέξανδρος Μάγκος
Α’ Τμήμα
Πρόγραμμα: Κάθε Τετάρτη, ώρα: 18:00 – 20:30.
Διάρκεια: 10 μαθήματα συνολικής διάρκειας 25 ωρών.
Έναρξη: Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου 2016
Β΄Τμήμα:
Πρόγραμμα: Κάθε Τετάρτη , ώρα: 20:00 – 22:30.
Διάρκεια: 10 μαθήματα συνολικής διάρκειας 25 ωρών.
Έναρξη: Τετάρτη 19 Οκτωβρίου 2016

Εργαστήριο Ζωγραφικής Προχωρημένων: Σπουδή στο Λάδι 
Εισηγητής: Αλέξανδρος Μάγκος
Πρόγραμμα: Κάθε Πέμπτη, ώρα: 20:00 – 22:30.
Διάρκεια: 18 μαθήματα συνολικής διάρκειας 45 ωρών.
Έναρξη: Πέμπτη 20 Οκτωβρίου 2016

Ιστορία Μοντέρνας Ζωγραφικής
Εισηγητής: Αλέξανδρος Μάγγος
Πρόγραμμα: Κάθε Πέμπτη, ώρα: 18:00 – 20:30.
Διάρκεια: 10 μαθήματα συνολικής διάρκειας 25 ωρών.
Έναρξη: Πέμπτη 20 Οκτωβρίου

Εικονογράφηση Παιδικού Βιβλίου 
Εισηγητής: Ελευθερία Ντέλλα
Πρόγραμμα: Κάθε Δευτέρα, ώρα: 18:00 – 20:30.
Διάρκεια: 14 μαθήματα συνολικής διάρκειας 35 ωρών.
Έναρξη: Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2016

Αργυροχρυσοχοϊα & Ευγενή Μέταλλα
Εισηγητής: Πόλυ Πούλιου
Τμήμα Νοεμβρίου:
Πρόγραμμα: Κάθε Τρίτη, ώρα: 18:00 – 20:00.
Διάρκεια: 12 μαθήματα συνολικής διάρκειας 24 ωρών.
Έναρξη: Τρίτη 1 Νοεμβρίου 2016

Atelier Γλυπτικής σε Μάρμαρο και Γύψο
Εισηγητής: Γιώργος Γεωργαρίου
Πρόγραμμα: Κάθε Σάββατο, ώρα: 18:30 – 20:30.
Διάρκεια: 15 μαθήματα συνολικής διάρκειας 30 ωρών.
Έναρξη: Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2016

Σενάριο Ταινίας Μικρού Μήκους
Εισηγητής: Χρήστος Δήμας
Πρόγραμμα: Κάθε Πέμπτη, ώρα: 18:30 – 21:00.
Διάρκεια: 10 μαθήματα συνολικής διάρκειας 20 ωρών.
Έναρξη: Πέμπτη 20 Οκτωβρίου 2016

Digital Art Workshop: Video Art & Montage
Εισηγητής: Μάκης Φάρος
Πρόγραμμα: Κάθε Παρασκευή, ώρα: 18:30 – 22:30.
Διάρκεια: 16 μαθήματα συνολικής διάρκειας 64 ωρών.
Έναρξη: Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2016

Workshop Εικονοληψίας & Ηχοληψίας
Εισηγητές: Γιάννης Φώτου  – Χρήστος Παπαδόπουλος
Πρόγραμμα: Κάθε Πέμπτη, ώρα 18:00 – 20:30
Διάρκεια: 10 μαθήματα συνολικής διάρκειας 30 ωρών.
Έναρξη: Νοέμβριος 2016 (αναμένεται)

Σεμινάριο Φωτογραφίας Αρχαρίων: Εισαγωγή στην Ψηφιακή Φωτογραφία
Εισηγητής: Γιάννης Βουλγαράκης

ΤΜΗΜΑ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ
Πρόγραμμα: Κάθε Τρίτη, ώρα: 18:00 – 20:30.
Διάρκεια: 10 μαθήματα συνολικής διάρκειας 25 ωρών.
Έναρξη: Τρίτη 27 Σεπτεμβρίου 2016
Στον Χώρο Τέχνης -ISMOS, Τριπτολέμου 7 στο Γκάζι.
ΤΜΗΜΑΤΑ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
Πρόγραμμα: Κάθε Τετάρτη , ώρα: 19:30 – 22:00.
Διάρκεια: 10 μαθήματα συνολικής διάρκειας 25 ωρών.
Έναρξη: Τετάρτη 12 Οκτωβρίου 2016
Στον Χώρο Τέχνης -ISMOS, Τριπτολέμου 7 στο Γκάζι.

Σεμινάριο Φωτογραφίας Προχωρημένων Studio Φωτογράφηση & Ομαδική Έκθεση
Εισηγητής: Γιάννης Βουλγαράκης
Πρόγραμμα: Κάθε Τρίτη, ώρα: 20:30 – 23:00.
Διάρκεια: 12 μαθήματα συνολικής διάρκειας 30 ωρών.
Έναρξη: Τρίτη 11 Οκτωβρίου 2016

Σεμιναριο COMIC:
Εισηγητής: Ελευθερία Ντέλλα
Πρόγραμμα: Κάθε Παρασκευή, ώρα: 22:00 με 23:45
Διάρκεια: 14 Συναντήσεις συνολικής διάρκειας 28 ωρών
Έναρξη: Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2016

 

ΣΕΜΙΝΆΡΙΑ: PASSION HOBBIES & LIFE ‘N’ STYLE

Σεμινάριο ΙΝΤΕΡΝΕΤ:
Πρόγραμμα: Κάθε Δευτέρα, ώρα 18:00 – 19:30
Διάρκεια: 8 μαθήματα συνολικής διάρκειας 9 ωρών.
Έναρξη: Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2016

Σεμινάριο CONTENT:
Πρόγραμμα: Κάθε Δευτέρα, ώρα 19:30 – 21:00
Διάρκεια: 8 μαθήματα συνολικής διάρκειας 9 ωρών.
Έναρξη: Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2016

Σεμινάριο Graphic Design:
Πρόγραμμα: Κάθε Δευτέρα, ώρα 21:00 – 23:00
Διάρκεια: 8 μαθήματα συνολικής διάρκειας 16 ωρών.
Έναρξη: Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2016

Σεμινάριο Διακόσμησης & Interior Design
Εισηγητής: Γιάννης Γιαννούλης
Πρόγραμμα: Κάθε Τετάρτη, ώρα: 18:30 – 20:30.
Διάρκεια: 12 μαθήματα συνολικής διάρκειας 24 ωρών.
Έναρξη: Τετάρτη 5 Οκτωβρίου 2016

Κοπτική Ραπτική 
Εισηγητής: Αναστασία Γαυγιωτάκη
Τμήμα Α:
Πρόγραμμα: Κάθε Κυριακή, ώρα: 14:00 – 16:30.
Διάρκεια: 10 μαθήματα συνολικής διάρκειας 25 ωρών.
Έναρξη: Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου 2016
Τμήμα Β:
Πρόγραμμα: Κάθε Κυριακή, ώρα: 16:30 – 19:00.
Διάρκεια: 10 μαθήματα συνολικής διάρκειας 25 ωρών.
Έναρξη: Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2016
Τμήμα Γ:
Πρόγραμμα: Κάθε Τετάρτη, ώρα: 19:30 – 21:30.
Διάρκεια: 12 μαθήματα συνολικής διάρκειας 24 ωρών.
Έναρξη: Τετάρτη 5 Οκτωβρίου 2016
Τμήμα Κατασκευής Πατρόν:
Πρόγραμμα: Κάθε Σάββατο, ώρα: 19:30 – 21:30.
Διάρκεια: 8 μαθήματα συνολικής διάρκειας 16 ωρών.
Έναρξη: Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2016

Εικαστικό Κόσμημα
Εισηγητής: Χάγια Κοέν
Πρόγραμμα: Κάθε Τετάρτη, ώρα: 17:30 – 19:30.
Διάρκεια: 8 μαθήματα συνολικής διάρκειας 16 ωρών.
Έναρξη: Τετάρτη 12 Οκτωβρίου 2016

Σεμινάριο Make Up: Η Τέχνη της Προσωπικότητας
Εισηγητής: Γιώργος Γαβριηλίδης
Πρόγραμμα: Κάθε Κυριακή, ώρα: 18:00 – 20:30.
Διάρκεια: 10 μαθήματα συνολικής διάρκειας 25 ωρών.
Έναρξη: Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2016

Ιστορία Τέχνης: 10 Μικρές Ιστορίες Τέχνης
Εισηγητής: Ειρήνη Χρυσοχέρη
Πρόγραμμα: Κάθε Δευτέρα, ώρα: 18:30 – 20:30.
Διάρκεια: 10 μαθήματα συνολικής διάρκειας 20 ωρών.
Έναρξη: Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2016

Σεμινάριο: Fashion Design
Εισηγητής: Γιώργος Γαβριηλίδης
Πρόγραμμα: Κάθε Κυριακή, ώρα 15:00 – 18:00
Διάρκεια: 14 μαθήματα συνολικής διάρκειας 42 ωρών.
Έναρξη: Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2016

Εναλλακτική Ιατρική Επιστήμη: Ένας οδηγός επιβίωσης
Εισηγητής: Αντώνης Λιβιεράτος
Πρόγραμμα: Κάθε Πέμπτη, ώρα 18:30 – 20:30
Διάρκεια: 6 μαθήματα συνολικής διάρκειας 12 ωρών.
Έναρξη: Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2016

Φυτικά Καλλυντικά και Θεραπευτικά Βότανα
Εισηγητής: Άννα Κανέλη
Πρόγραμμα: Κάθε Σάββατο, ώρα: 15:00 – 17:30.
Διάρκεια: 10 μαθήματα συνολικής διάρκειας 25 ωρών.
Έναρξη: Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2016

Image Making & Personal Styling
Εισηγητής: Γιώργος Γαβριηλίδης
Πρόγραμμα: Κάθε Πέμπτη, ώρα: 18:00 -20:30
Διάρκεια: 10 Συναντήσεις, συνολικής διάρκειας 25 ωρών
Έναρξη: Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2016

Εργαστήριο Πηλοπλαστικής
Εισηγητής: Νίκη Γκόφα
Πρόγραμμα: Κάθε Σάββατο, ώρα 12:00 – 15:00
Διάρκεια: Για 16 συναντήσεις συνολικής διάρκειας 48 ωρών
Έναρξη: Σάββατο 22 Οκτωβρίου  2016
Ανοιχτό Μάθημα: Σάββατο 15/10 & Ώρα 12:00

*Ακόμα Αναμένονται:
Φωτογραφία Lomography, Βυζαντινή Βιβλιοδεσία, Ιαπωνική Βιβλιοδεσια, Κατασκευή Χειροποίητου Χαρτιού, Συντήρηση Βιβλίου, Καλλιγραφία, Κόμικ, Εικαστικό Ρούχο, Χειροποίητο Κόσμημα, Τεχνική Μακραμέ, Κεραμική, Αρχιτεκτονική Μικρών Κήπων, Ανθοκομία, Μελισσοκομία, E – marketing, Χειροτεχνία & Δερματοτεχνία, Ηχοληψία, Εικονοληψία, Hand Made Cinema, Σκηνοθεσία Ντοκυμαντέρ, Σκηνοθεσία Video Clip, Web – Content – Image (Graphic Design) Workshops.


ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ: Από την Δευτέρα 19 Σεπτεμβρίου έως και την Τετάρτη 21 Σεπτεμβρίου, το Μικρό Πολυτεχνείο θα υποδέχεται όλους τους ενδιαφερόμενους φίλους, από τις 19:00 έως τις 23:00 στην Ταράτσα του στο Θησείο με πανοραμική θέα στην Ακρόπολη (πλ Αγίων Ασωμάτων 7). Μια μεγάλη συντροφιά από ανθρώπους με κοινά ενδιαφέροντα, άφθονο καλό κρασί και νόστιμα σνακς συμβάλουν στην ατμόσφαιρα που έχουν συνήθως οι νύχτες ενημέρωσης για τα σεμινάρια του Σεπτεμβρίου. Όλοι οι εισηγητές θα βρεθούν μαζί με τους ενδιαφερόμενους για να συζητήσουν την ύλη και το ύφος των εργαστηρίων της φετινής σεζόν (δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα παρουσιάσεων).

Νέος στο Μικρό Πολυτεχνείο; Τι πρέπει να ξέρετε:
Τι παρέχει;

Το Μικρό Πολυτεχνείο (ΜΠ) προσφέρει ποιοτικά επιμορφωτικά σεμινάρια τέχνης και δημιουργικότητας. Σημαντικοί έλληνες Δημιουργοί είναι όλοι οι εισηγητές και συντονιστές των σεμιναρίων. Τρεις οι καλαίσθητοι χώροι που διεξάγονται τα σεμινάρια (Θησείο, Κεραμεικός, Γκάζι) στο ιστορικό κέντρο  Αθήνας.
Η Γραμματεία του ΜΠ λειτουργεί από 12.00 το μεσημέρι στο Θησείο, πλ Αγίων Ασωμάτων 7, έναντι από τον ΗΣΑΠ ΘΗΣΕΙΟ. τηλ 2103252998
Υπάρχει πάντα φρέσκος καφές, τσίπουρο, κρασί, αναψυκτικά και σνακς – αν είστε κοντά περάστε να γνωριστούμε από 12:00 ως 21:00 καθημερινά. 

Σε τι συμμετέχεις;

Η συμμετοχή στα Σεμινάρια Αρχαρίων του ΜΠ δεν προϋποθέτει απαραίτητα προηγούμενη εμπειρία. Τα εργαστήρια Προχωρημένων αποτελούν συνέχειες και αφορούν κυρίως όσους έχουν ολοκληρώσει έναν κύκλο αρχαρίων ή έχουν ήδη κάποια ενασχόληση με την εν λόγω τέχνη. Τα Εργαστήρια Masterclass οδηγούν στην ολοκλήρωση project και προϋποθέτουν γνωριμία και συνέντευξη με τον εισηγητή. Η Κοινότητα του ΜΠ και το ΜΠ οργανώνουν δράσεις και παραγωγές για να φέρνουν τους νέους δημιουργούς στο Φως.

Πως εντάσσεσαι;

Η Εγγραφή στην Κοινότητα του ΜΠ είναι προαπαιτούμενη για την παρακολούθηση ενός σεμιναρίου. Γίνεσαι μέλος άπαξ και τα μέλη του ΜΠ, απολαμβάνουν προνομιακές τιμές στα εργαστήρια του ΜΠ και στους συνεργαζόμενους χώρους (Πάσο ΜΠ). Η Εκδήλωση Ενδιαφέροντος για ένα εργαστήριο του ΜΠ συνεπάγεται την ένταξη σας στην σχετική λίστα ειδοποιήσεων. Η Γραμματεία θα σας ενημερώσει σχετικά με τον προγραμματισμό και τις ημέρες παρουσιάσεων. Η εκδήλωση ενδιαφέροντος είναι δωρεάν και δεν συνεπάγεται καμία απολύτως υποχρέωση.

Τιμές & Προσφορές:

  • Εγγραφή σε ημέρα παρουσίασης επιφέρει έκπτωση 50% στο κόστος εγγραφής
  • Ταυτόχρονη Εγγραφή 2 φίλων στα επιμορφωτικά εργαστήρια του ΜΠ επιφέρει έκτπωση 100% στο Κόστος Εγγραφής
  • Εγγραφή ενός ενδιαφερομένου σε 2 εργαστήρια, επιφέρει τιμή μέλους στα Εργαστήρια.
  • Ειδικοί προκαθορισμένοι συνδιασμοί εργαστηρίων (Combo Κατηγορίας) λαμβάνουν ειδικές προνομιακές τιμές.
  • Ειδικές τιμές για ανέργους ΟΑΕΔ (τιμή μέλους)
  • Ειδικές Υποτροφίες δύναται να παρέχονται κατόπιν σχετικής συνέντευξης.
  • Η πληρωμή των διδάκτρων γίνεται με μηνιαίες δόσεις – σε ενδεχόμενο προεξόφλησης παρέχεται πρόσθετη έκπτωση.
  • Όλα τα Σεμινάρια έχουν περιορισμένες θέσεις – Κράτηση γίνεται μόνο με κατάθεση προκαταβολής
  • Η πολιτική ακύρωσης μετά την έναρξη και την δέσμευση θέσης ενός σεμιναρίου είναι αυστηρή
  • Κάθε σεμινάριο κοστίζει από 35 έως 105 € ανά μήνα παρακολούθησης ανάλογα με το είδος, τη διάρκεια, τον στόχο, την ύλη και τον εισηγητή που το διευθύνει. (Άμεση Ενημέρωση: 2103243306)

Αν υπάρχει κάποιος επιμορφωτικός τομέας που σας ενδιαφέρει και δεν καλύπτεται από το τρέχον πρόγραμμα του Μικρού Πολυτεχνείου, συμπληρώστε την Φόρμα Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος και γράψτε το μας στα σχόλια



ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

Εκδηλώνοντας από νωρίς το ενδιαφέρον έχετε προτεραιότητα στην κράτηση θέσης. Η Εκδήλωση ενδιαφέροντος είναι εντελώς δωρεάν και δεν συνεπάγεται καμία υποχρέωση. Για κάθε ένα από τα εργαστήρια ο αριθμός των θέσεων είναι περιορισμένος και απαιτείται έγκαιρη κράτηση. Τηρείται αυστηρά σειρά προτεραιότητας.


ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΤΕ ΤΗΝ ΦΟΡΜΑ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ

ΟΝΟΜΑ(*)

ΕΠΩΝΥΜΟ(*)

EMAIL(*)

ΤΗΛ.(*)

ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΕΝΑ ΕΩΣ 3 ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ:

ΣΧΟΛΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ